MetaMask cüzdanıma gelen NFT’leri nasıl görüntüleyebilirim?

Ülkü Ocaklarının NFT hediyeleriyle beraber cüzdanlara gelen Nitelikli Fikri Tapuların nasıl görüntülenebileceği merak konusu oldu. Sizler de Polygon ağında üretilen hediye NFT’lere sahip olabilmek için Sayın Genel Başkanımız Ahmet Yiğit Yıldırım Beyefendinin konuyla alakalı attığı tweetin ya da Instagram gönderisinin altına MetaMask cüzdan adresinizi yazabilirsiniz.
Devamını Oku

Kriptoloji Bilimi Nedir?

Kriptoloji, çeşitli iletilerin ve yazıların belirli bir sisteme göre şifrelenmesi ve bu mesajların güvenlikli bir ortamda alıcıya iletilmesi ve iletilmiş mesajın deşifre edilmesidir kısaca haberleşmenin iki veya daha fazla tarafın bilgi alışverişini emniyetli olarak yapmasını sağlayan, temeli matematiksel ifadelere dayamam tekniklerin ve uygulamalarının birleşimidir.
Devamını Oku

Akıllı Sözleşmelerin Türk Borçlar Kanununun Genel Hükümleri Yönünden İncelenmesi

Bilindiği üzere Akıllı Sözleşmeler günümüzün en çok merak uyandıran konularından biridir. Konu birçok kez genel olarak incelenmiş ancak Türk Borçlar Hukuku pratiğinde nasıl uygulama alanı bulacağına yönelik çalışmalar her zaman sınırlı olarak kalmıştır. İş bu çalışma ile Akıllı Sözleşmelerin Türk Borçlar Hukuku pratiğinde nasıl ele alınabileceğine yönelik sesli düşünce aktivitesi gerçekleştirilmektedir. Bu nedenle oldukça arı bir dil kullanılmaya çalışılmış, incelenen konular sınırlı tutulmuş ve akademik tartışmalardan mümkün mertebe uzak durulmuştur.
Devamını Oku

Blokzincir Teknolojileri

Blokzincir teknolojileri 2008 küresel krizinde halkın ve yatırımcıların “merkezi” bankacılık ve finans sektörüne olan güveninin sarsılması ile büyük ilgi çekmiş ve aynı dönemde “tesadüfi” bir şekilde “Satoshi Nakamoto” ismiyle bir kişi veya bir grup anonim şahıs “Bitcoin: Eşten Eşe Elektronik Nakit Ödeme” adıyla bir makale yayımlandı. Blokzincir, ilk kez bu makalede Bitcoin’in altyapısını ve işleyişini oluşturacak teknoloji olarak karşımıza çıktı. Bugün gelinen nokta ise blokzincir teknolojisinin temeli 90’lı yıllarda yayımlanmış olan 3 makaleye dayandırılmaktadır.
Devamını Oku