Dronlar ve Kullanım Alanları

Son yıllarda kullanımları hızla yaygınlaşan ve pek çok alanda sınırsız fırsatlar sunan dronlar (küçük insansız hava araçları), heyecan verici bir hobi olmaktan çıkarak, askeri ve ticari endüstrileri dönüştüren bir teknoloji haline geldi.

Nesnelerin interneti (IoT) ve yapay zekâ ile gelişen dronlar günümüzde çeşitli fiziksel ve siber güvenlik tehditleri oluşturmanın ucuz ve etkili bir yolu olarak karşımıza çıkıyor. Bugün şirketler yapay zekâ ve otomasyondaki gelişmelerle birlikte çok farklı alanlarda dron kullanarak endüstrinin değişmesine imkân tanıyorlar.

DRONLARIN KULLANIM ALANLARI

Teknoloji, insansız hava araçlarının yapımını mümkün kıldığından beri birçok farklı analiz, savaş usul ve yöntemlerinin tümden değiştiğini, artık yeni bir döneme girildiğini ortaya koydu. Dronlar ve insansız hava araçlarının kullanım alanları, tercih olarak değişiklikler gösterebilir. Amacı ne olursa olsun günümüz teknolojisi olarak faydalarının ön plana çıkarılması gerekmektedir. Tarımdan meteorolojiye, sanattan eğitime, savaş biliminden istihbarat faaliyetlerine kadar birçok alanda faydalı olabilen bu teknoloji daha da ilerletilmelidir. Özellikle de yerli ve milli imkanlarla yapılacak bu teknoloji ülkemizi dışa bağımlı olmaktan kurtararak birçok alanda ülkemizi muasır medeniyetler seviyesine çıkaracaktır.

Fotoğraf ve Video Çekimi

Dronlar artık yüksek kalitede fotoğraf ve video çekebilen kameralara sahip olduklarından ya da ekstra kamera taşıyabildiklerine düğün, spor müsabakaları, özel günler, tatil, özçekimler (selfie), emlakçılık çekimlerinde dünyada yoğun olarak kullanılmaktadırlar. Dronların en önemli özelliği olan havadan kaliteli fotoğraf ve video çekmeleri aslında kullanıldıkları her sektörde ilk kullanılan özellikleridir. Oldukça büyük bir pazar olan havadan dronlar görüntü alma artık sinema sektöründe de yoğun olarak helikopterlerin yerin kullanılarak biz izleyicilere de fantastik görüntüler aktarabilmektedir.

Reklam ve Pazarlama

Dikkat dağıtıcıların bol olduğu günümüzde artık gün içinde birçok şeyi bilinçli olarak görmemekteyiz ve bu durum en çokta Pazarlama ve Reklam sektörünün işine gelmemektedir. Bir reklamın veya herhangi bir pazarlama stratejisinin dikkatimizi çekmesi için artık her gün gördüğümüz metroda yolda karşılaştığımız sıradan reklamlardan farklı olmalıdır. Dronlar burada devreye girerek pazarlama ve reklam konusunda yeni bir sayfa açmış durumda. Yukarda da bahsettiğimiz üzere dronların ucuza havadan kaliteli görüntü alabilmesi otellerin pazarlamasından gayrimenkullerin pazarlamasına kadar birçok alanda kullanılmanın yanı sıra uçan dron billboardlarda geleneksel billboard reklamcılığına yeni bir soluk getirecektir.

Taşımacılık

2013 yılından Amazon’un CEO Jeff Bezos’un dronları paket servislerinde kullanmayı değerlendiriyoruz açıklamasından sonra ABD’de ve dünyada dronların sivil alanlarda kullanımı konusunda bir ilgi artışı meydana geldi. Hali hazırda da Amazon Prime ismiyle bir insansız hava aracına sahip olan Amazon ilk teslimatını da gerçekleştirdi ve gelecekte aktif olarak kullanmak niyetinde olduğunu da belirtti. Dronların diğer hava taşıtlarına göre ucuz ve kolay kullanımından dolayı taşımacılık alanında belirli ağırlıklara kadar olan paketleri belirli mesafelere hızlı ve verimli şekilde ulaştırmaları Amazon’un yanı sıra DHL, FedEx, Dominos ve diğer belli başlı perakende şirketlerinin de ilgisini çekmiş durumda. Ülkemiz de ise PTT dron ile paket taşıma konusunda çalışma yaptıklarını belirtmişti. Yakın gelecekte eminim ki taşımacılık konusunda dronların kullanımları daha da yaygınlaşacağını kurulan yeni dron taşımacılığı şirketlerinden anlayabiliriz.

Tarım

Teknolojinin hızla ilerlemesi elbette tarım sektöründe de hissedilmekte ve dünya da dron teknolojileri birçok ülkelerde büyük tarım alanlarında aktif olarak kullanılmaktadır. Tarım sektöründe dron teknolojileri başı çekerken nesnelerin interneti de tarım alanında çiftçilere birçok kolaylık sağlamaktadır. Çiftçiler her ne yetiştirirlerse yetiştirsin dronlara monte edilen amaca uygun sensör ve kameralar vasıtasıyla ürün rekoltesini, toprak ph değerini, tarlaların haritalanmasını, su ve gübre kullanım durumunu, ürünün fotosentez değerlerini, yabancı ot ve böcek ilaçlamasını ve daha birçok konuda dronlar vasıtasıyla, ucuz ve hızlı şekilde bilgilenebilir ve ilerleyen ekim sezonlarında da dronlar tarafından yapılan analizlere dayanarak kazançlı ekimler yapabilirler. Dünya da tarımda dron kullanımı ABD ve Çin’de oldukça rağbet görmekte ve hepimizin aşina olduğu DJI Dron firması da yakın zamanda yeni bir tarım dronu piyasa sürdü. Ülkemiz de ise yavaş yavaş gelişen bir sektör olarak görünmektedir.

Enerji Sektörü

Dünyanın can damarı olan enerji sektörü de dronlardan nasibi almaktadır. Bu sektörde dronların birincil amacı diyebileceğimiz fotoğraf ve video çekimlerinin yanı sıra özel sensörler ve özel kameralarla donatılmış dronlar ile enerji santrallerinde gaz ölçümleri, enerji boru hatlarında inceleme, rüzgâr güllerinde ve güneş panellerinde temizlik ve inceleme, petrol borularında sızıntı takibi gibi birçok normal şartlarda pahalı ve çok zaman gerektiren konularda dronlar hızlı şekilde imdada yetişmektedir.

Haritalama

Dronların kullanım alanları içinde lidar veya fotogrametrik Haritalama yöntemleri de var ve haritalama dronlarıyla ile neredeyse tüm geniş arazileri ekonomik ve hızlı bir şekilde üç boyutlu haritalama yapabilirsiniz. Kullanım alanları gün geçtikçe yaygınlaşmaktadır.

Sağlık Sektörü

Günümüzde birçok ülkede dronlar sağlık sektöründe hayat kurtarıcı rol oynuyor. Sağlık malzemelerinin ve ilaçların taşınmasında görev alıyor. Bunun en güzel olan zipline isimli dron şirketi Gana’da dronlarla ilaç, aşı ve kan desteği sağlıyor.

Trafik ve Yardım Uygulamaları

Ülkemizde ve birçok ülkede dronlar trafik denetleme, afet ve acil durum yardımı yapıyor, Dünyanın birçok yerinde polisler korona virüsten(covid-19) dolayı sokağa çıkan insanları dronlar ile eve gitmeleri için uyarıyor bu da bize dronların hayatımızda önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor. Dronların kullanım alanlarını daha da artırabiliriz. Çünkü bu teknoloji daha fazla fikirlerle değişik alanlarda kullanılabilir.

DRON TEKNOLOJİSİNDE GERÇEKLİĞE YAKINLIK

Dron ve insansız hava araçlarına değişik bir soluk getirecek ve şekli ile gerçeğine benzerlik açısından hayran bırakacak bir proje başlamaktadır. Bunlar içerisinde en iyi örneği sunmak gerekirse üzerine araştırmalar yapmak istediğimiz kuş görünümlü dronlar.

Bu teknolojiyi birçok alanda faaliyete geçirebiliriz. En başta kullanım alanı olarak sunulan en basit örneği havaalanları olabilir. Bunun sebebi ise kuş çarpmaları ile oluşabilen hava kazalarıdır. Bu kuş görünümlü dron sayesinde geniş alanlara sahip olan havaalanlarında sürü halinde tehlike arz eden kuşların kaçırılması ve uzaklaştırılması sağlanabilir. Örneğin tarla ve arazi için tehlikeli olan hayvanların bölgeden uzaklaştırılması konusunda yardımcı olabilecek bir tasarım olabilir. İstihbarat ve bilgi alma konusunda kontrol mesafesinde kamufle edilmiş bir şekilde yardımcı olabilen teknoloji olabilir. Daha da icra edebileceği alanlar çoğaltılabilir

Henüz Yorum Yapılmamış
Yorumunuzu Bırakın