MetaMask cüzdanıma gelen NFT’leri nasıl görüntüleyebilirim?

Ülkü Ocaklarının NFT hediyeleriyle beraber cüzdanlara gelen Nitelikli Fikri Tapuların nasıl görüntülenebileceği merak konusu oldu. Sizler de Polygon ağında üretilen hediye NFT’lere sahip olabilmek için Sayın Genel Başkanımız Ahmet Yiğit Yıldırım Beyefendinin konuyla alakalı attığı tweetin ya da Instagram gönderisinin altına MetaMask cüzdan adresinizi yazabilirsiniz.

Bu yazı da hem bilgisayarda hem de telefonda NFT’lerin nasıl görüntülenebileceğine bakacağız. Telefonda görüntülemek için iki yöntem gösterilmiştir. Birinci işlemde hata alınırsa ikinci işlemi deneyebilirsiniz.

 1. Bilgisayarda NFT’lerin görüntülenmesi için:
  1. Chrome tarayıcısına MetaMask eklentisi kurulur. (https://teknocak.com/web3-ekosistemine-kopru-metamask/70) Cüzdanınızı telefon uygulaması ile oluşturduysanız 12 kelimelik anahtar ile kurulum esnasında yeni bir cüzdan oluşturmayıp cüzdanınızı bu kod ile içeri aktarınız.
  2. NFT’ler Polygon ağında üretilmiştir. NFT’leri görüntülemeden önce Polygon ağını MetaMask cüzdanınıza eklemeniz gerekmektedir.

Açılacak olan [Add a network] sayfasına aşağıdaki bilgileri girmeniz gereklidir.

Network Name (Ağ Adı)

Polygon

New RPC URL (Yeni RPC URL'si)

https://polygon-rpc.com

Chain ID (Zincir Kimliği)

137

Currency Symbol (Para Birimi Sembolü)

MATIC

Block Explorer URL (Blok Gezgini URL'si)

https://polygonscan.com/

 

 

 

  1. https://opensea.io/ internet sitesine girilir. Bu site gibi polygon ağında üretilen NFT’leri cüzdanınızda görüntüleyebileceğiniz başka siteler de var. İlk girişte ya da herhangi bir sayfa geçişinde MetaMask eklentisi imza yetkisi isteyebilir. F bendinde olduğu gibi izin verilmesi gerekmektedir.
  2. Sağ tarafta bulunan profile sekmesine tıklanır.

 

  1. Profile girebilmek için tarayıcı eklentisi ile kurduğumuz MetaMask cüzdanına bağlantı yapmamız gerekmektedir.

  1. Cüzdanınızla işlem yapabilmesi için opensea sitesine izin vermeniz gerekmektedir.

 

  1. MetaMask ile açılan pencerede Sign (İmzala) seçilir.

 

  1. MetaMask ile bağlantı yapıldıktan sonra profil sayfasına girilir. Polygon ağında edinilen NFT’ler “More” seçeneğini altında “Hidden” sekmesi altında olacaktır.