Web3 Ekosistemine Köprü: MetaMask

İnternet üzerindeki bütün sistem üyeliklerinin ortadan kalktığını düşünün. Twitter’a girmek istiyorsunuz ve kullanıcı adı ve şifrenizi kullanmanıza gerek kalmıyor, uzaktan eğitime katılmak istiyorsunuz, e-devlet entregrasyonuyla TC kimlik numaranızı ve şifrenizi onaylatmanıza gerek yok. Bu ve bunun gibi sizin “siz” olduğunuzu kanıtladığınız kimlik denetleme (authentication) işlemlerini yapan ve buna ek olarak dijital varlıklarınızı da içinde barındırabildiğiniz MetaMask gibi cüzdanlar Web3 ekosistemi ve kişisel sanal varlıklarınız arasında köprü modeli olarak hayatımızı kolaylaştırıyor.

Web3 Ekosistemine Köprü: MetaMask

Web3 teknolojilerini konuşmadan önce herkesin mutlaka sahip olması gerektiğini düşündüğüm MetaMask cüzdanının ne olduğunu, ne işe yaradığını ve nasıl kolayca üretilip, kullanılabileceğini bu yazıda sizlerle paylaşmak istiyorum.

Ethereum sayesinde, dağıtık mimaride bir internete, yani uzun süredir beklenen Web3’e, kavuşma ihtimali de ortaya çıktı. Web3, esasen bireylerin mahremiyetlerinden ve değerli verilerinden ödün vermeden interneti kullanmalarını sağlayan, veri üzerinde tam mülkiyet sağlanabilen ve merkeziyetsiz uygulamalardan (Dapp'ler) oluşan bir sistem olarak tanımlanabilir. Bu sistem, tüm sektörün ilgi odağında olan Merkeziyetsiz Finans (DeFi) ve farklı blokzincirler arasında köprü kurmayı amaçlayan birlikte çalışabilir protokoller sayesinde emin adımlarla gelişiyor. 

MetaMask, tarayıcınız üzerinde çalışan ve Ethereum blokzincirinde işlem yapmanıza olanak sağlayan bir cüzdandır. MeteMask’ı Firefox, Opera, Chrome ve Brave gibi farklı tarayıcılar üzerinden kolaylıkla kullanabilirsiniz. Bununla birlikte iOS ve Android marketlerden de MetaMask cüzdanını rahatlıkla edinebilirsiniz.

MetaMask Cüzdan Oluşturma

Bu örnekte Google Chrome Web tarayıcısı kullanılarak bir cüzdan oluşturulmuştur.

MetaMask cüzdanı oluşturmadan önce web tarayıcınıza MetaMask eklentisini eklemeniz gerekir. Tarayıcınızın web mağazasında eklentiyi bulabilirsiniz. Buraya tıklayarak doğrudan web mağazasına erişebilirsiniz.

Açılan web mağazasında sayfanın sol kısmında bulunan arama alanına “Metamask” yazarak arama yapın.

 


 

 

Açılan sayfada sağ üst köşede yer alan “Chrome’a ekle” düğmesine tıklayın.

 


 

Açılan izin penceresinde “Uzantı ekle” butonuna tıklayın

 


 

Uzantı tarayıcınıza eklenmiş oldu.

 


 

Uzantı simgesinin tarayıcı penceresinin sağ üst köşesinde gözükecektir. Aksi durumda uzantılar simgesine tıklayarak “Sabitle” düğmesi ile artık Metamask eklentisini sabitleyebilirsiniz.

 


 

Buraya kadar yaptığınız işlemler ile Metamask eklentisini Web tarayıcınıza eklediniz. Şimdi Metamask cüzdanınızı oluşturma zamanı! 

Eklenti tarayıcınıza eklenir eklenmez Metamask sayfası otomatik olarak açılacaktır. “Başlarken” düğmesi ile cüzdanı oluşturmaya başlayın.


 


 

Bir sonraki sayfada, eğer var olan bir cüzdanınız var ise “Import wallet” ile hesabınızı içeri aktarabilirsiniz. Yeni bir cüzdan oluşturma işlemi için “Create a Wallet”a tıklayın.

Ardından açılan sayfada Metamaskın kullanıcıların bazı kullanım verilerini elde eder. Bu veriler, ürünün ve Ethereum ekosisteminin kullanılabilirliğini ve kullanıcı deneyimini sürekli olarak geliştirmek için kullanılır. Bu sebeple bazı yetkiler için onayınızı ister. İsteğinize göre bir seçenekle sonraki sayfaya geçebilirsiniz.

Bir sonraki sayfada parola belirleyerek kullanım şartlarını kabul ettiğinize dair “Kullanım şartları” alanını işaretleyin. “Yarat” düğmesi ile hesap açma işlemini sonlandırın.


 

 

Sonraki sayfada görüntülenen tanıtım videosunu izleyebilirsiniz. “Sonraki” düğmesine tıklayın.

Bu sayfada gizli kurtarma içeriğiniz (Bu içerik, hesabınızı yedeklemeyi ve geri yüklemeyi kolaylaştırır. Bu içeriği mutlaka gizli ve güvenli bir alanda muhafaza etmeniz gerekir) yer alır. Ekran görüntüsünde gösterilen gizli ifadeleri görüntülemek için üzerinde tıklayın. Ardından “Sonraki” düğmesine tıklayın.

 

 

Ardından açılan sayfada kelimelerin üzerine tıklayarak bir önceki sayfada gizli olarak verilmiş ifadelerin sırasında göre ilerletin.

Bu adres tekildir ve yalnızca size aittir. MetaMask adresinizi kopyalamak için aşağıda vurgulanan “Account 1“ alanına tıklamanız yeterli olacaktır.

 


 

Tebrikler! Artık bir MetaMask cüzdana sahipsiniz.

MetaMask cüzdanınızla birlike Main Ethereum ağına bağlanabileceğiniz gibi test ağlarına da bağlanabilirsiniz. Bunun için ”Main Ethereum Ağı” yazan alana tıkladıktan sonra “Test ağlarını Göster/gizle” seçeneği tıklanmalıdır.

 

 

Test ağlarını göster seçeneği aktif edildikten sonra cüzdanınızda artık test ağlarını da görmeye başlayacaksınız.

 

 

Henüz Yorum Yapılmamış
Yorumunuzu Bırakın