Hangisini Tercih Etmeli? Corel Draw ve Adobe Illustrator Karşılaştırması

Corel Draw ve Adobe Illustrator programlarının sundukları imkânlarla tasarımcıların vazgeçilmez ikilisi olduğu bir gerçek.

Grafik tasarıma ilgi duyanların kafası bu iki programdan hangisinin daha iyi olduğu konusunda biraz karışık, çünkü her iki programda profesyonel düzeyde harika işler ortaya koymak için ideal. Biz bu iki programın kendine has özelliklerini, avantaj ve dezavantajlarını sizlere sunarak bu kafa karışıklığına biraz olsun açıklık getirmek istedik. Öncelikle her iki programın içeriği hakkında kısaca bilgi vererek, sonrasında konunun daha anlaşılabilir hale gelmesini sağlayabilmek amacıyla karşılaştırma yapacağız.

COREL DRAW NEDİR?

Vektörel tabanlı bir grafik tasarım programı olan CorelDRAW, istediğiniz boyut ve ebatlarda Kurumsal Logo, Gazete, Dergi, Afiş, İşyeri Reklam panoları, Broşür, Davetiye, Kartvizit, Resim, Karikatür gibi çizimleri yapabilir. PDF oluşturma, fotoğraflar üzerinde düzenlemeler yapma, fotoğraflar ya da grafikler üzerine metinler ekleme gibi çalışmalarda yapılabilir. Sade ve kolay anlaşılabilir bir program olduğu için yapacağınız işlemleri daha kolay halledebilirsiniz. RAM ve işlemci gereksinimi daha az olduğu için bilgisayarınızın özellikleri çok iyi olmasa da rahatlıkla kullanabilirsiniz. Mesh Doldurma aracı, CorelDRAW programının en güçlü özelliklerindendir. Akışkan geçişler ve benzersiz efektlerle çok renkli dolgulu nesneler tasarlamanıza olanak tanır.  CorelDRAW hem İngilizce hem de Türkçe dil seçeneği sunmasıyla kullanıcılara büyük avantaj sağlıyor. 

 ADOBE ILLUSTRATOR NEDİR?

Profesyoneller tarafından en çok tercih edilen programlardan olan Adobe Illustrator, CorelDRAW gibi vektörel bir yazılım türüdür.  Illustrator'un bizlere sunmuş olduğu çok yönlü çizim araçları ile özgün vektörel çizimler yapılabilir, illüstrasyonlar ve tipografiler oluşturulabilir.  Grafik tasarımı, web tasarımı, site ara yüzleri, kartvizit, afiş, broşür, logo tasarımları gibi çalışmalar için oldukça idealdir. Adobe Illustrator'de hazırlanan çalışmaların ölçeklendirilmesi çok rahat bir şekilde yapılır ve görüntüde bozulma ve kalite düşüklüklerinin önüne geçilir.  Illustrator, grafiklerinizi en yüksek hassasiyetle ayarlamanıza olanak tanıyan Bezier tutamaçlarını kullanır. Adobe Illustrator ile oluşturulan bir vektör grafiği, ölçeği büyütüp küçülttükten sonra bile kaliteyi asla kaybetmez. Ayrıca CorelDRAW gibi birçok dil seçeneği ile kullanıcılara kolaylık sağlayan bir programdır. 

HANGİSİNİ TERCİH ETMELİ?

Bakıldığı zaman her iki programla da profesyonel işler ortaya koymak oldukça mümkün. Ancak programların birbirlerinin önüne geçtiği bazı yönlerinde var olduğunu söylemek gerekir. Adobe Illustrator programı birçok ünlü tasarımcı ve büyük şirketler tarafından kullanıldığı için daha çok öne çıkmaktadır. Reklam ve işbirlikleri sayesinde popüler hale gelmesi program için en büyük avantajlardan biridir. Grafik tasarım şirketlerinin Adobe Illustrator programını bilenleri tercih etmesi de bu programı gelecek vadeden bir program yaparak, CorelDRAW ‘ı geri plana atmaktadır. Adobe ürünleri bir bütün olarak sektörde standarttır. İşletmelerin tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek çok yönlü yazılımlara ihtiyaç duyar Adobe Illustrator tam da bunu yapan yirmiden fazla program paketi sunduğu için yine daha avantajlı taraf olarak karşımıza çıkar. 

Kullanım olarak Adobe Illustrator daha karmaşık bir yapıya sahiptir. CorelDRAW, hobi olarak ilgilenenler ve yeni grafik tasarımcılar için harikadır. Öğrenmesi daha kolaydır ve programa daha hızlı hâkim olursunuz. 

Fiyat karşılaştırması yapacak olursak yeni başlayanlar için Adobe Illustrator programı oldukça pahalı olabilir.  CorelDRAW cebiniz için daha iyi bir seçenektir ve size daha iyi bir değerde daha düşük fiyatlar sunar. 

Sonuç olarak iki program arasında kaldıysanız, talebinize göre karar vermenizi öneririz. Her iki programda da harika işler çıkaracağınız şüphesiz ancak devamlılık istiyorsanız Adobe Illustrator programı geçerlilik konusunda daha ileride olduğunu kabul etmeliyiz.  

Henüz Yorum Yapılmamış
Yorumunuzu Bırakın