Geçmişten Geleceğe Giyilebilir Teknolojiler

Giyilebilir teknolojiler, internetin gelişmesiyle hızlı bir şekilde büyüyen ve önümüzdeki yıllarda da toplumsal etkilerinin hızla yayılması beklenen teknolojik bir gelişimdir. Bu teknolojiler, mikroçipler, sensörler ve kablosuz iletişim yetenekleri ile donatılmış ağa bağlı akıllı cihazlar olarak da ifade edilebilir.

Geçmişten Geleceğe Giyilebilir Teknolojiler

Giyilebilir teknolojiler; genellikle, giyilebilir bilgisayarlar, akıllı giyim ve cihazlar, giyilebilir malzemeler gibi terimlerle ifade edilmektedir . Bir başka tanımla, giyilebilir teknolojiler, insanlar tarafından giyilebilecek mekanik ve teknolojik cihazlardır. Giyilebilir teknolojiler, üste giyilen teknolojik aletlerin genel adı olmakla birlikte; burada belirgin bir ayrım bulunmaktadır. Bir ürüne “giyilebilir teknoloji” denilmesi için, ürünün akıllı sensörlerden gelen bilgileri akıllı telefona kablosuz bağlantılar ile aktarması gerekmektedir. Bu cihazlar saatler, gözlükler, bileklik gibi birçok farklı biçimde olabilmektedir. 

Giyilebilir teknolojiler, internetin gelişmesiyle hızlı bir şekilde büyüyen ve önümüzdeki yıllarda da toplumsal etkilerinin hızla yayılması beklenen teknolojik bir gelişimdir. Bu teknolojiler, mikroçipler, sensörler ve kablosuz iletişim yetenekleri ile donatılmış ağa bağlı akıllı cihazlar olarak da ifade edilebilir.

Ne yediğinizi takip etmekte, kalp atış hızınızı izlemekte, stresli olduğunuzda sizi uyarmakta kaçta uyuduğumuzu ne kadar verimli uyuduğumuza kadar kontrol etmekte ve etrafınızdakilerle iletişim kurmanızı kolaylaştırmaktadırlar.

Önümüzdeki birkaç yıl içinde, kan dolaşımındaki parçacıkların hareketini izleyen ve akıllı cihazlara bağlanan nano partiküller kullanılarak hastalık önleme ve erken teşhis konusunda oldukça gelişmiş giyilebilir teknoloji ürünleri üretimi gerçekleşecektir. Kan dolaşımına giren parçacıklar kanser hücreleri gibi anormal biyobelirteçleri doğru bir şekilde tespit edecek ve bilgileri giyilebilir bir cihaza iletecektir. Bu, nanopartiküllerin PET makinesindeki tarama sırasında sağlıklı hücreler görülmeden önce anormal hücrelerin tespit edilebileceği, böylece erken tanı ve tedavinin gerçekleşeceği anlamına gelmektedir.

Peki nedir bu Giyilebilir Teknolojilerin kullanım alanları?

Örneğin Sağlık alanında;

Sağlık masraflarını düşürmekle birlikte tedavi planlaması yapılırken doğru ve kişiselleştirilmiş hasta verilerini toplama imkânı da sağladığı için verilen sağlık hizmetlerinin kalitesi de artmıştır. Bu nedenle ekonominin en önemli alanlarından biri olan sağlık hizmetlerinde giyilebilir teknoloji ürünlerinin kullanımı dikkat çekici bir şekilde artmaktadır.Herhangi bir hastalığın sürekli ve düzenli takip edilebilmesi, anlık müdahalelerin yapılabilmesi, yetkili sağlık birimlerinin bilgilendirilmesi ve hatta ameliyatlar sonrası iyileşme sürecinde katkıda bulunabilecek pek çok akıllı giyilebilir teknoloji ürünlerinin sunumu pazarda hızla devam etmekte ve yeni kullanım alanları oluşmaktadır.

Spor ve aktivite alanında;

Düzenli egzersiz ve spor yapan kişilerin faaliyetlerini takip etmek amacıyla giyilebilir teknoloji ürünleri oldukça yaygın bir şekilde kullanılmakta olup, büyük bir pazar payına sahiptir. İnsanların diyet ve spor programlarının düzenlenmesinde; attıkları adım, yaktıkları kalori, egzersiz yoğunluğu gibi fiziksel faaliyetlerini takip etmede giyilebilir teknoloji ürünlerinden yararlanılmaktadır. Ölçülen sonuçlar egzersiz sonrasında müşteriler tarafından kontrol edilebilmekte veya dünya çapında motivasyon sağlamak amacıyla paylaşılabilmektedir.

Eğitim alanında bize faydaları ise;

Modern görselleştirme teknikleri, öğrencilerin mevcut eğitim kaynaklarını ve yeni bilgileri keşfetmelerinde yardımcı olmaktadır. Eğitim alanında; kişiselleştirilmiş öğrenme ve kişisel öğrenme ortamları için öğrenme analitiklerinin tutulması, eş zamanlı çeviri programlarıyla dil öğrenme, öğrenci oryantasyonunda tanıtım aracı olarak, özel eğitim gerektiren bireylerin deneyim geliştirilmesi vb. gibi ortamlarda giyilebilir teknoloji kullanılmaktadır.

Üretim endüstri alanında;

Endüstriyel internetin sektörlerdeki kullanımı her geçen gün artmakta, sensörlerle toplanan veriler, şirketlerin verimliliği için oldukça kritik bir noktaya gelmiş bulunmaktadır. Giyilebilir teknolojiler de endüstriyel internet konusunda diğer bir kritik teknoloji olmuştur. Akıllı eldivenler, kasklar ve tulumlar endüstrilerde giyilebilir teknoloji kullanımında ilk akla gelen ürünlerdir. Endüstrilerde kullanılan giyilebilir teknoloji uygulamaları çalışanlara verimliliği arttırmaya yönelik birçok farklı çözümler sunmaktadır.

Günümüzde her dalda her sektörde tartışmasız bize fayda verim sağlayan giyilebilir teknolojiler bilinçli kullanıldığı müddetçe insan hayatını kolaylaştırmaya insan sağlığını korumaya ekonomiye ve bir çok sektöre destek olmaya devam edecektir.

Henüz Yorum Yapılmamış
Yorumunuzu Bırakın