Büyük Veri Neden Bu Kadar Önemli?

Son yıllarda, teknoloji ile ilgilenenlerin sıklıkla duyduğu kavramlar arasında büyük veri (big data) de yer almaktadır. İnternet kullanan her bireyin büyümesine ve gelişmesine katkı sağladığı büyük veri; gözlemlerden, araştırmalardan, arama motorlarından, bloglardan, forumlardan, sosyal medyadan ve diğer birçok kaynaktan elde edilen verilerin anlamlı ve işlenebilir hale getirilmiş biçimi olarak adlandırılmaktadır.

BÜYÜK VERİ (BIG DATA)

Büyük Veri(Big Data) nedir?

Son yıllarda, teknoloji ile ilgilenenlerin sıklıkla duyduğu kavramlar arasında büyük veri (big data) de yer almaktadır. İnternet kullanan her bireyin büyümesine ve gelişmesine katkı sağladığı büyük veri; gözlemlerden, araştırmalardan, arama motorlarından, bloglardan, forumlardan, sosyal medyadan ve diğer birçok kaynaktan elde edilen verilerin anlamlı ve işlenebilir hale getirilmiş biçimi olarak adlandırılmaktadır. Peki big datayı besleyen kaynak nedir? Kullanılan sosyal medya hesapları, motorları ve buralarda arama arkada ayrılan, bankada yapılan hareketler, arkada hesaplarıyla, mailler, algılayıcılar ve herkesin internet ile tüm etkileşimleri ve büyük bir bilgi yığını olan bloglar ile bir araya getirilmektedir. Büyük veri, bu yığından beslenen kapsamlı ve işlenebilir bir kullanıcı olarak ifade edilmektedir. 

Büyük Veri Nasıl İşler?

Büyük veri, eldeki verileri en kullanışlı hale getirip, işletmeler ve satın almaya yönelik olan görüşlerine yeni bir bakış açısıyla gelmeyi, yeni kanalları açmayı kendine ilk kez kendine edinmiştir. Bu hizmetten yararlanabilecekler için büyük verinin hareket edip verinin en sade ve işlenebilir, görünebilir olması gerekmektedir. Bu işlem yaygınlaştırılarak, toplanan ve üretilen yapı modelleri içeren bir işlemle yapılmakta ve daha sonra simülasyonlar çalıştırılmaktadır. Devamında kontrol veri noktalarının yeri değiştirilerek doğrudan nasıl etkilendiği izlenir. Nispeten yakın zamana kadar bu işlemlerin hepsi, elektronik tablo veya veritabanları aracılığı ile yapılmaktaydı. Ancak çağın ilerleyişiyle birlikte artık veri denen kavram çok karmaşık bir yapıyı ifade etmeye başladı. İşletmelerde teknolojiyi büyütmek için tüm bu karmaşıklığın içinde olması gereken büyük bir veri birikimi olacaktır. İşletmeler veriyi belli segmentlere ayırarak, müşteri profili analizi ile stratejilerini belirlemektedirler

.Büyük Veri’nin kullanım alanları nelerdir?

Big datayı kullanan kurum ve kuruluşlar bu teknolojinin sağladığı olumlu katkıları kısa sürede görmektedirler. Büyük veri sadece iş hayatını değil, genel hayatta zaman tasarrufuna yardımcı olmaktadır. Bu bağlamda:

  • Sağlık hizmetinde, okulöncesinde big datanın kullanılması eğitim öğretim yöntemlerinin aktarılması hususunda çok sayıda çocuk yetiştirmek için uygundur.
  • Doğal ve insan felaketlerini tahmin etmek ve önlem almak için büyük datadan faydalanılabilir. Depremlerin bir sonraki gelişme durumunu tahmin etmek için analiz edilebilir.
  • Suçların azaltılması için polis gücü kaynakları daha verimli bir şekilde kullanılmakta ve caydırıcı olmaktır.
  • İşletmelerde müşterilerin satın alma alışkanlıklarına dayanarak satış amaçlı kuponlar üretme.

Büyük Veri Neden Bu Kadar Önemli?

Veriler, dünyamızı ve yaşam tarzımızı daha önce olumlu yönde etkiler. Big data, uzun ve sonu olmayan bir yol. Bireysel mahremiyetimiz de bu yolda en büyük dikkat edilmesi gerekenlerden birisidir. Büyük veri, ne kadar bilgi sahibi olunduğundan ziyade onunla ne yapılacağı üzerine kendisini göstermektedir. Herhangi bir kaynaktan veri alıp onları para ve zaman tasarrufu (maliyet azaltma), yeni proje, ürün, hizmet gelişimi ve optimize edilmiş önerileri belirlemek için büyük veri oldukça etkili olmakta; aynı zamanda da insanların akıllı karar verilmesini sağlayan cevaplar bulmak için kullanılabilmektedir

Henüz Yorum Yapılmamış
Yorumunuzu Bırakın